Palīdzība ir pieejama, ja pats sev jau palīdzi

By | augusts 13, 2018

Palīdzība ir nepieciešama ikvienam no mums laiku pa laikam. Tā var būt vajadzīga gan sīkās lietās, ikdienas darbos, gan arī lielāku problēmu gadījumā. Palīdzību var arī nopirkt, un tad to sauc par pakalpojumu. Tas var būt auto vai dzīvokļa remonts, dārza ravēšana vai koku stādīšana mežā, psihologa vai personības izaugsmes trenera konsultācija, vai jebkas cits, kura rezultātā kāds cits atrisina mūsu problēmu. Lai palīdzība nestu patiesu labumu, tai ir kāds ļoti svarīgs priekšnosacījums. Lai uzzinātu, kāds tas ir, lasi tālāk!

Palidziba

Vispirms izstāstīšu kādu anekdoti… Buda kopā ar saviem mācekļiem iet pa ceļu un ierauga ceļa vidū milzīgu bedri, kurā ir iekritis vērsis. Vērša saimnieks visiem spēkiem cenšas vērsi no bedres izvilkt, taču viņa spēki ir par vājiem un viņam tas neizdodas. Buda ātri norīko savus mācekļus palīgā un visi kopīgiem spēkiem ātri vien vērsi no bedres izvelk. Viņi dodas tālāk un pēc kāda laika atkal ierauga bedri. Arī tajā ir iekritis vērsis un netiek ārā. Šī vērša saimnieks sēž bedres malā un raud gaužas asaras. Buda mierīgi iet tālāk. Pēc kāda laika Budas mācekļi viņam jautā, kāpēc nav palīdzējis šim zemniekam, uz ko Buda atbild: “Ko nepalīdzēju? Raudāt?”

Palīdzība tiešām ir noderīga vien tad, ja pats cilvēks sev jau palīdz. Ar raudāšanu nepietiek! Nepietiek ar to, ka gaužamies, ka ir sāpes šādas un tādas, ka visas skaistās un sievišķīgās sievietes vai sakarīgie un čaklie vīrieši jau ir aizņemti, ka naudu nopelnīt vajadzīgajā daudzumā nevar, jo neviens darba devējs negrib necik maksāt, ka valdība tāda vai citāda. Ar to nepietiek!

Ir spēles, ko spēlē arī pieaugušie cilvēki, un viena no tām ir “Upuris – Varmāka – Glābējs”. Psihologi to sauc arī par Karpmana trīsstūri un dod padomus, kā no tā izkļūt, ja pamanām, ka esam tādā iekļuvuši. Tie, kuri spēj tikai vaimanāt par savām problēmām un ļoti labprāt meklē to, kurš pie šīm problēmām ir vainīgs, taču ne tik labprāt – veidus, kā no problēmām izkļūt, ir tipiskie upuri. Viņiem palīdzēt ir grūti, reizēm pat neiespējami. Vispirms palīdzētājs kļūst par glābēju upurim, taču pēc laika var kļūt jau par varmāku – par to, kurš liks arī pašam vaimanātājam kaut ko darīt, kaut vai uzņemties atbildību par savām nedienām, kurš atteiksies raudāt līdzi un vairs nepiekritīs, ka tas, kurš, upuraprāt, ir varmāka, patiešām tāds ir.

Palīdzība sev. Ko un kā darīt?

  1. Vispirms uzņemies atbildību par to, kas notiek ar Tevi. Uzmanību! Uzņemies atbildību, nevis vainu! Starp vainu un atbildību ir būtiska un ļoti nozīmīga atšķirība (par to kādā citā rakstā). Lai varētu atrisināt jebkuru problēmu, ir nepieciešams galvenais atbildīgais, kurš to risinās. Ja problēmas ir attiecībās, tad katram ir jāuzņemas sava atbildības daļa pat tad, ja šķiet, ka visu problēmu iemesls ir tas otrs cilvēks.
  2. Izanalizē, ko esi darījusi/-is līdz šim, lai atrisinātu konkrēto problēmu, kas no darītā darbojās labi, kas ne tik labi, kas nedarbojās vispār. Šo analīzi var veikt domās, taču labāk, ja visu pierakstīsi, jo tas ļaus Tev saudzēt savu enerģiju – Tev nevajadzēs saspringt, lai neaizmirstu kaut ko, ko ir svarīgi atcerēties.
  3. Apzini, kādas vēl ir iespējas atrisināt problēmas. Vai Tev ir nepieciešama papildu informācija? Vai vari nopirkt profesionālu palīdzību? Kādas vēl neizmantotas metodes ir pieejamas?
  4. Sastādi plānu, kā Tu rīkosies. Ja problēma ir neliela vai ikdienišķa, pietiks arī ar plānu, kas sastādīts vien galvā. Jo lielāka ir problēma, jo svarīgāk ir sastādīt plānu rakstiski, iekļaujot visas veicamās aktivitātes, to veikšanas secību un izpildes termiņus. Šo plānu varēsi izmantot arī vēlāk, kad veiksi nākošo problēmas risināšanas loku.
  5. Rīkojies saskaņā ar savu plānu!
  6. Novērtē, kādus augļus Tava rīcība ir nesusi un vai problēma ir atrisināta. Vai risinājums ir Tev pieņemams un pietiekošs, lai šī problēma neatkārtotos vēlreiz.
  7. Atkārto 2. līdz 7.punktu tik ilgi, kamēr problēma ir atrisināta pilnībā.

Tev ir iespējams saņemt profesionālu atbalstu jebkurā no problēmu risināšanas etapiem. Tā kā Tavas problēmas ir radušās, jo Tev ir kādi, iespējams, vēl neapzināti ticējumi, kas tās izraisa, un pavisam noteikti dēļ problēmām un to risināšanas Tev ir bijušas vai šobrīd jūti kādu negatīvu emociju, ir svarīgi, lai speciālists, kuru Tu noalgosi, prastu palīdzēt tev ieraudzīt Tavus ticējumus, tos nomainīt, kā arī spētu Tev palīdzēt atlaist sen iestrēgušās un akūtās emocijas. Ja esi gatava/-s pieņemt manu palīdzību, sazinies ar mani! Es neesmu Buda, taču arī es nepalīdzēšu raudāt. Tomēr varu palīdzēt arī tad, ja raudāšanā/upura pozīcijā esi iestrēgusi/iestrēdzis.

Autors: Dace Spāre
personības izaugsmes trenere – koučs, mediatore, energoterapeite, enerģijas psiholoģijas metožu Ķermeņa kods, Emocionālās brīvības tehnika, Matricas reimprintings praktiķe

Komentēt

Your email address will not be published. Required fields are marked *